Символічне значення лазні в традиціях наших предків
В історії нашого народу банні традиції мають глибоке коріння. Перші згадки про лазні зустрічаються як в трипільській культурі землеробів, так і в скіфських племенах мандрівників.
Вірування та релігійні обряди наших далеких предків з дохристиянських часів були тісно пов'язані з природою. Тому лазня мала не лише санітарно-побутове призначення. Це було місце сили, де зустрічалися стихії Вогню і Води.
Магічна сила лазні дійшла й до наших днів. У відпочинковому комплексі “Дача” біля Львова ви можете відчути її благодатний вплив на тіло та розум. Адже на вас тут чекає справжня баня на дровах по-білому.
 

Як виглядали стародавні українські лазні

Територію сучасної України в різний час населяли різні народи. Культурні традиції кожного внесли свій вклад у розвиток банних ритуалів. Головним призначенням лазні було очищення та оздоровлення тіла. Споруджували бані по-різному, до наших днів дійшли згадки про:
  • глинобитні землянки трипільців, в які можна було лише пролізти;
  • намети скіфів з чаном та розжареним камінням;
  • гуцульські лазні в колибах;
  • бані по-чорному з відкритим вогнищем, дим з якої виходив через віконця;
  • бані по-білому, які дожили до наших днів.
На “Дачі” поблизу Львова на вас чекає лазня з натурального дерева, яку нагрівають справжніми дровами. Це і є традиційна українська баня по-білому. Збудована саме так, як це робили наші предки багато століть тому.
 

Банні звичаї українців

Парилися в бані довго, по кілька годин. Втрачені запаси рідини поповнювали квасом або чаєм з трав. Відомі також різні відвари та настоянки з ягід і меду, які брали з собою в лазню. Алкоголь та лазню не поєднували ніколи.
Особливу увагу наші предки приділяли банним віникам. Переважно їх робили з дуба, ялівцю, берези, і, навіть, кропиви. Гілки зрізали лише в певні дні та висушували без попадання прямих сонячних променів. Розпарені віники наповнювали парну цілющими пахощами та допомагали оздоровитися.
Лазня була присутня у всіх важливих моментах життя людини: народження, одруження, смерть. Вона вважалася справжнім місцем сили.
Не обходилося, звичайно ж, без казок та легенд. У кожної лазні був свій міфічний господар ― банник. Хоча ніхто його не бачив, всі знали як він виглядає. Старий дід з бородою, що слідкує за дотриманням правил. Він завжди приходить на допомогу тим, хто її потребує. Але нещадний до порушників правил. Вийти з бані хворим вважалося дуже поганою прикметою. Це означало, що банник сердиться на вас.
 
Минули століття і магічний вплив лазні на організм людини вже має наукове пояснення. Виявляється, наші розумні предки не даремно так серйозно ставилися до лазні. Вигадкою був лише банник. А можливо і він існує? Просто нам ще не пощастило його побачити.
Пропонуємо вам приїхати на “Дачу” та зануритися у справжні банні традиції. Оздоровлення та якісний відпочинок вам гарантовано. Проведіть час з користю для свого організму. І хто знає, можливо саме вам пощастить зустріти банника ― охоронця правил та традицій української лазні.

28.03.2019

Відгуки